ŘEDITELKA ŠKOLY
Mgr. Helena FENCLOVÁ
+420 378 027 040
+420 724 093 936
fenclovahe@zsujezd.plzen-edu.cz
ZÁSTUPKYNĚ ŘEDITELKY
Mgr. Ilona PLESKAČOVÁ
+420 378 027 047
pleskacovail@zsujezd.plzen-edu.cz
Fax: +420 378 027 043
skola@zsujezd.plzen-edu.cz
Kam chodí máma s tátou do práce - výstava „Eva Hubatová - fotoinformel“
V rámci projektu „Kam chodí máma s tátou do práce“ proběhlo vloni u příležitosti „Mezinárodního dne seniorů“ (1. 10. 2023) setkání žáků druhých tříd s úspěšnou osmašedesátiletou výtvarnicí, ilustrátorkou, fotografkou a publicistkou paní Evou Hubatovou. Návštěva její letošní výstavy nazvané „Eva Hubatová - fotoinformel“, bylo jako součást tohoto projektu, zahrnuta do aktivit pořádaných k „Mezinárodnímu dni dětí“ (1. 6. 2024).
Obě třídy žáků druhých tříd zhlédli retrospektivní soubor z dosavadní tvorby činorodé umělkyně 15. 5. v „Den rodin“ Přehledná instalace ukázek z patnáctileté umělecké tvorby umístěná na dvou desítkách panelů byla v zasedací síni MO Plzeň 4 – Doubravka k vidění od 29. února do 29. května 2024. Vernisáž slavnostně zahájil starosta pan Tomáš Soukup společně s místostarostou Ing. Zdeňkem Mádrem. Oba ocenili nebývalou účast návštěvníků, plynoucí z obliby doubravecké spoluobčanky, žijící ve čtvrtém městském obvodu přes čtyřicet let. Hudební vystoupení při vernisáži provedla žákyně 2. A ZŠ Plzeň - Újezd Julie Hubatová, která se výtvarné tvorbě také věnuje.
Školáci měli možnost vidět ukázky z unikátní fotograficko-výtvarné techniky nesoucí název „Fotoinformel“, pro kterou je umělkyně již deset let (od. r. 2014) držitelkou ochranné známky (neboli patentu). „Prvotní je fotografický záznam zdánlivě nic neříkajících prvků, vykazujících známky značné destrukce, posléze počítačově upravených do podoby pestrobarevných abstraktních motivů“, přiblížila autorka dětem technologický postup zrodu jedinečných kompozic.
Výstava koncepčně rozdělena do tří částí, zahrnovala volnou tvorbu, týkající se ukázek obrazů vystavených na četných tuzemských výstavách. Obdivovat je mohli i návštěvníci galerií v Kanadě, v Německu, na Slovensku či na prestižní výstavě v belgickém Bruselu. Bystrým pozorovatelům neuniklo, že jeden z obrazů vystavených v rámci charitativního projektu na pomoc sociálně slabým rodinám, byl v Africe zavěšen obráceně. Utvrdili se v tom, že vnímání abstraktního umění je výsledkem úhlu pohledu a osobního prožitku.
Další dvě části výstavy byly věnovány tzv. orfismu, tedy výtvarnému směru inspirovanému jinými uměleckými obory, a to zejména poezií či hudbou. I zde prokázali osmileté a devítileté děti obdivuhodnou obrazotvornost, což ocenila i sama autorka, která výtvarně doprovodila již 37 knih a hudba byla inspirací pro desítky jejích obrazů.
Objem dosavadních realizací svědčí o bezmezné fantazii, neobyčejné pracovitosti, houževnatosti a píli. Nelze opomenout i šestadvacetiletou publikační a fotoreportérskou činnost, spočívající v mediální podpoře a fotodokumentaci bezpočtu plzeňských kulturních událostí. Navíc je také obětavou trojnásobnou babičkou.
To, že si žáci z návštěvy výstavy odnesli zajímavé zážitky a výtvarné podněty svědčilo i to, že sympatické umělkyni po návratu do školy nakreslili pestrobarevné abstraktní obrázky. A jaký dojem zanechala návštěva školáků na autorku výstavy? „Setkání s žáky druhých tříd mě moc potěšilo. Zajímavé dotazy a úžasné reakce dětí byly pro mě nezapomenutelným zážitkem. Ráda bych proto poděkovala oběma učitelkám, paní Mgr. Denise Siterové a paní Mgr. Ivě Pleskačové, které návštěvu mé jubilejní výstavy iniciovaly“. Říká všestranná žena, babička rovněž velmi všestranné žákyně 2. A Julinky Hubatové.